Eylül 22, 2023

Trinchieri; Atatürk’ü ve Türkiye’yi 40 yıldır tanıyorum

TRINCHIERI; ATATÜRK’Ü VE TÜRKİYE’Yİ 40 YILDIR TANIYORUM

Son dönemde ismi Fenerbahçe Beko ile anılan İtalyan koç Andrea Trinchieri, Atatürk hakkındaki düşüncelerini Beinsports’dan İsmail Şenol’a açıkladı.

Başarılı koç Ulu Önder’i 40 yıldır tanıdığını dile getirdi. Annem bana hep Atatürk’ü anlatırdı. Annem kendisini Hırvat’tan çok Yugoslav olarak tanımlar. Dünya Savaşı sırasında evinden ve topraklarından ayrılmak zorunda kalmış. Çünkü her milliyetçilikte bazı kayıplar verirsiniz. Sekiz-dokuz yaşındayken Atatürk’ü anlatırdı. 40 yıldır tanıyorum onu. Bana ülkede modernizasyonun inanılmaz olduğunu anlattı.

Dini bağların çok kuvvetli olduğu bir ülkede, dini kullanmadan, dine karşı olmadan bir şeyler yapmaya çalıştı.

Burası çok büyük bir ülke. İnanılmaz bir gücü var. Kaç milyon insansınız?

ONUN YAPTIKLARINI KİMSE ORTADAN KALDIRAMAZ

Bir ürünü ya da kurumu oluşturmak çok zor, yıkmak ve tüketmek ise çok kolaydır. bence, Türkiye’de şu an Kemal Atatürk’ün yaptığı müthiş işlerin değeri unutuluyor. unutmak da yıkmak ve tüketmek kadar kolaydır aslında ve türkiye için Kemal Atatürk’ün yaptıklarını unutmak, yıkım ile eş değerdir.

Ben tarihi çok severim ve geçen yüzyıldaki savaşlar hakkında çok kitap okurum. Türkiye’de olanları çok iyi bilirim. Atatürk iki savaş arasında bir dönemdeydi. Tüm Avrupa için inanılmaz zor bir dönemdi. Yani bana inanın, orada olmamama rağmen söylüyorum. Onun yaptıklarını şimdi kim yapabilir? Kimse. Hiçbir ülkede.

Haber: Bein Sports – İsmail Şenol

Andrea Trinchieri Hakkında Wikipedia

Andrea Trinchieri Euroleague Kariyeri

Bir cevap yazın