Ekim 4, 2022

Karamel Machiato Nasıl Yapılır?

KARAMEL MACHIATO NASIL YAPILIR

Macchiato adını espresso üzerine konulan ve içimini hafifleştiren süt köpüğünden alır. Süt köpüğü, espresso üzerinde leke ya da benek gibi göründüğü için bu kahveye İtalyanca ‘lekeli, benekli’ anlamlarına gelen macchiato adı verilmiştir.

Espressonun üzerindeki beyaz süt lekesi espresso macchiato, sütün üzerindeki kahverengi espresonun bıraktığı lekeye latte macchiato adını almıştır. Macchiato kahvesini adlandırmada kullanılan diğer isimlerse caffé macchiato ve espresso macchiatodur.

Espresso bazlı bir kahve olan macchiato, sütle hazırlanan diğer kahvelere göre daha az süt içerir. Bu sayede kahvenin tadı ve aroması baskılanmaz. Siz de kahvenin tadını ve aromasını yoğun hissetmeyi seviyor, ancak espresso kadar sert kahveleri tercih etmiyorsanız klasik macchiatoyu deneyebilirsiniz.

MACHIATO NASIL YAPILIR

Klasik macchiato tarifi, espresso ve süt köpüğü yapımı olarak iki aşamadan oluşur.

SÜT KREMASI VE SICAK SÜT HAZIRLAMA

Süt köpüğü hazırlamak için süt potunuzun yarısını soğuk sütle doldurun. Makinenizin buhar kolunu bir müddet çalıştırın ve temiz bezle silin. Kapalı konumdaki buhar kolunun ucunu süte batırın, bu esnada süt potu ile buhar kolunun hafif bir açı oluşturmasını sağlayın. Çubuğun pot merkezinden hafif kayık şekilde merkez ile pot yan duvarı arasında yerştirilmesi girdabın kolay sağlanmasını sağlar. Buhar kolunun kabın kenarlarına değmemesine dikkat edin. Bir elinizle süt potunu dengeledikten sonra çubuğu çalıştırın ve ardından elinizi ısı kontrolü yapmak için potun altına yerleştirin. Köpürtme yaparken potu sabit tutmanız önemlidir. Basınçlı buhar sütü girdap oluşturarak köpürtür. Bu aşamada duyacağınız sesler süt potunu doğru şekilde tuttuğunuzu gösterir.

Süt köpüğü hazırlarken potun sıcaklığının elle tutulamayacak kadar artması gerekir. Sütün arzu edilen 65-68 derece sıcaklığa ulaştığını gösterir. Bu sırada sütün üzerindeki baloncuklar kaybolmadıysa potun tabanını hafifçe tezgâha vurun. Baloncuklar kaybolunca homojen bir köpük elde etmek için hafif, dairesel hareketlerle potu döndürün. Elde ettiğiniz süt köpüğünden espressonuzun üzerine koyun. 30 ml espresso için süt köpüğü miktarı 5-10 gram civarında olmalıdır.

ESPRESSO’NUN HAZIRLANMASI

Daha sonra temiz ve kuru portofiltre’ye tek shot 7-9 gram arasında espresso ayarında öğütülmüş kahveyi alın. Eşit olarak dağılan kahveyi kahve tamperi ile 15 kg basınç uygulayarak kalın, düz ve sıkı bir yüzey oluşturun. Kahvenin yanmaması için süzgeçli kaşığı makineye yerleştirdikten hemen sonra düğmeye basın ve espressonuzu sütün içine ince bir akışla koyun. Bu espressonun sıcak süt ile süt köpüğü arasında bir tabaka oluşturmasına yarayacaktır.

MACHIATO ÇEŞİTLERİ

KARAMEL MACHIATO

İşlemler öncesinde bardağın altına karamel sos konulur. Süt ve espresso işlemleri sonrası krema konulur. Üzerine tadı yoğunlaştırmak için karamel sos konulur.

Machiatonuz hazır!

#machiato #nasılyapılır #karamelmachiato

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.