Mart 1, 2024

🇮🇹 BOLOGNA / Virtus Segafredo – Anadolu Efes

BOLOGNA

VIRTUS SEGAFREDO – ANADOLU EFES

#dünyayısporlagez #travelwithsport ile durağımız Bologna. Bologna Sporsever dostu bir şehir. Tüm spor alanlarına yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak toplu taşıma gelişmiş olsa da metro hattı olmaması takibi çok zorlaştırıyor.

Tripadvisor Bologna yorumlarımız için tıklayınız

🇮🇹 Tour Program
1. Bologna Guglielmo Marconi Airport ***
2. Two Towers ***
3. PalaDozza Arena ****
4. Bologna Bus Red Tour ***
5. Neptün Çeşmesi ****
6. Piazza Maggiore ****
7. Basilica di San Petronio ***

Kızıl, Şişman, Bilmiş Şehir

Tarihi şehrin sokakları ortaçağ izleri taşıyor. Kırmızı ateş tuğlaları Bolonga “kızıl şehir” olarak da anılmakta. O tuğlalar Terra litaliana topraklarından geliyor.

Terra, toprak demek. Dünyanın en kaliteli keramikleri terra sicilata. Çünkü sicilya kili en kaliteli keramik yapımı için uygun. Aynı şekilde bolognanın da volkanik toprağından yapılan kırmızı tuğlalardan dolayı şehir dokusu kırmızı. Bu türkiyede de bazı yerlerde oluyor. Mesela kayseri de kırmızı kagih veya urfada.

Tarihi şehir bolenoz sosa ismini vermek ile kalmamış dünyaca ünlü aşçılar da yetiştirmiş.

Şehrin bilmişliği ise Avrupa tarihin en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi (1088)’ne ev sahipliği yapıyor oluşundan ileri gelmekte.

Kızıl, Şişman, Bilmiş Şehir

Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı en ufak havaalanlarından. Ancak Bologna’nın Venedik, Floransa ve Adriyatik sahillerine yakınlığı ile belki de İtalya’daki en aktif havaalanlarından.

3 Yola şehre gidebilirsiniz.

Otobüs: “aerobus’ : 6 euro
Seyahat Süresi: 40 dakika
Bologna Tren İstasyonu’na gidiyor. Dönerken de, yine aynı şekilde Bologna Tren İstasyonu’na gelerek hava alanı otobüslerini kullanabiliyoruz. Otobüs saatleri duraklarda yazıyor ve biletler duraklardaki biletmatiklerden alınıyor.

Metro: Marconi Express : 16 euro
Seyahat Süresi : 15 dakika
Bologna Tren İstasyonu’na gidiyor. Gidiş-Dönüş bileti alırsanız biraz daha avantajlı.
En kolay ulaşım aracı ancak ücreti çok çok yüksek. Pandemi öncesinde 4 euro olduğunu düşünürsek…

Taxi: 30 euro :
Seyahat Süresi: 20 dakika

İkiz Kuleler / Two Towers

Bu kuleler 1100 yılında yapılmaya başlanmış.
Dönemin zengin ailelerinin ve devlet büyüklerinin “en uzun kule”yi yaptırarak birbirlerine üstünlük kurma çabasıyla bu eserler ortaya çıkıyor. 1300 lerde çoğu kule yıkılmış.

Kalanlar ise Hapishane, Gözetleme Kulesi ve Ev olarak kullanılmış. 1917’de güvenlik nedeniyle bazı kuleler tamir edilmiş.

182 tane kule yapılmış. Şu an 20 tane var. 1100 yılından kalmış, inanabiliyor musunuz?

Şehir eğik kuleleri ile de meşhur. İtalya’da eğikliği ile meşhur kuleleri düşününce akla ilkin Pisa Kulesi geliyor olsa da, Bologna’daki iki kule de epey eğri imiş. 97 metre yüksekliğinde olan Asinelli Kulesi yaklaşık 1.5 metre ve 48 metre yüksekliğinde olan Garisenda Kulesi ise yaklaşık 3,5 metre yatık.

Kuleye çıkış 3 euro.

Maggiore Meydanı

Meydan, Neptün Çeşmesi’ne ve Katolik mezhebi için ayrıcalıklı bir yere sahip olan San Petronio Bazilikası’na ev sahipliği yapmakta. Bazilikanın girişi ücretsiz. Bir kaç euro ödeyerek girebildiğiniz bir şapelinde ise Dante’nin İlahi Komedya isimli eserinden esinlenerek yapılmış “Cennet ve Cehennem” isimli bir fresk bulunuyor. Ayda bir gün Bazilikanın terasına ziyaretçi kabul ediliyor. Şehri bu terastan seyretmek isterseniz önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Bazilikanın etrafında saraylar ve şehir meclisi binası var.

Bazilika’nın arka tarafına ve Maggiore Meydanı’nın doğusundaki sokaklarda taze sebze meyve halleri, balıkçıları ve şarküteri dükkanları ile ünlü bir pazar yeri var. Mercato di Mezzo dükkanları ve çevresindeki açık hava restoranları günün her saati hareketli görünüyor. Çarşı pazar için diğer bir ünlü alternatif ise Mercato delle Erbe.

Şehre harita üzerinden bakınca beşgen surlar arasında kaldığı görülüyor. Bu surlardan açılan kapılar birer köprü ile modern şehre bağlanmakta. Hal böyle iken, bugün kurumuş olsa da vakti zamanında Bolonga’nın etrafında sular akıyordu. Hatta şehre şişman lakabını yakıştıran, leziz yemeklerin malzemeleri de bu sular ile beslenmiş verimli topraklardan geliyor olmalı!

Kulelerden panoromik manzaralar dışında farklı bir bakış açısı arıyor iseniz Via Piella üzerindeki turistik bir pencereden bakmanızı önerebilirim. Ben bakmadım ama bu pencerenin (Finestrella) Reno Kanalı’na ve küçük bir “Venedik” manzarasına açıldığı söyleniyor.

Dünya’nın en eski üniversitesi; Bologna Üniversitesi

Batı dünyasının en eski üniversitesi olarak kabul edilmektedir. 1088 yılında kurulan üniversite 17. yüzyılda altın çağını Marcello Malpighi’nin öğretileriyle yaşamıştır. üniversite sıfatını kullanan ilk eğitim kurumu olmasından dolayı “Alma Mater” unvanını taşımaktadır.

Bologna Üniversitesi birçok ünlü kişinin eğitim süreçleri de burada geçmiştir. İtalyan mucit Gulelmo Marconi, Ferrari otomobil markasının yaratıcısı Enzo Ferrari, moda markası; Armani’nin kurucusu Giorgio Armani, Galileo Galilei ve astronominin babası olarak bilinen Nikolas Kopernik yer almaktadır.

Üniversitenin Buenos Aires’te de bir kampüsü bulunmaktadır.

Üniversitenin 3 sınıfına giriş ücreti 3 euro. Mutlaka girilmeli.

San Luca Bazilikası

Madonna di San Luca, Bologna’da yer alan bir bazilikadır. Ormanlık bir tepenin üzerine kurulan tapınak, şehir merkezinin 300 metre üzerindedir. Tapınağa 3.8 kilometrelik kemerli (arkat) merdivenlerden yürünerek ulaşılabilir.

Şehir merkezinden San Luca Bazilikasına giderken 666 tane kemerin altından geçilir. Portico denilen bu kemerlerin uzunluğu 3,8 km dir ve dünyanın en uzun kemeraltısı porticosu’dur

Bakire Meryem ikonu, iddiaya göre Aziz Luka tarafından çizilmiştir.
Şimdiki tapınağın bulunduğu tepede bir kilise ve şapel bin yıl boyunca bulunmuştur.

12. yüzyılda Bizans imparatorluğundan bir hacı, Bizans’ın başkenti İstanbul (Konstantinopolis)’teki Ayasofya tapınağından bir Meryem ikonuyla Bologna’ya geldi. 1160’ta Bologna piskoposu, Meryem ikonunu tepe üstündeki şapele atadı. 1194’te kilise yapımına başlandı. 1294’te Dominikan tarikatından bazı keşişler bölgeye geldi ve tarikat 1799’a kadar burada kaldı.

Şimdiki bazilikanın yapımına Carlo Francesco Dotti’nin tasarımları kullanılarak 1723’te başlandı. 42 sene sonra 1765’te tamamlandı.

Kiliseye çıkan yol profesyonel bisiklet yarışlarında sıkça kullanılmaktadır. Her yıl İtalya’da düzenlenen Giro dell’Emilia yarışında, yarışmacılar bu yolu birkaç kez tırmanır.

Bologna Gece Hayatı

Bologna’da üniversite gençliğinin yoğun olması sebebiyle her akşam muhakkak bir atraksiyon var.İtalya’nın geneli gibi Bologna’da yemek öncesi ve sonrası ayak üstü atıştırmalıklarla sosyalleşme durumu var. Bu yüzden çoğu insanın elinde fermente üzüm suyu görülür.

Bologna’nın 5 Sırrı

Gerçek mi bilinmez ancak Bologna’nın 5 sırrı var.

1. Neptün Çeşmesi: Açıyı değiştirdiğimizde heykelin elini parmak olarak görüyorduk, o parmak da açı ile heykelin cinsel organı gibi görünüyordu.

2. Palazzo del Podesta’nın en ufak bir sesi duvarlarından bir başka kişiye iletiyor.

3. Dışarıdan bakıldığında 1, içerisine girildiğinde 7 kilisenin olduğu Sette Chiese Kilisesi.

4. Casa Isolani’nin tahtadan yapılmış bir geçidi var. Bu geçidin tavanına saplı bir ok görülüyor. Rivayete göre bu okun tavana saplanma sebebi, asil bir zat-ı muhteremin karısının kendisini aldatması sonucu onu okçulara vurdurtmak istemesi. Fakat karısı tam o sırada soyununca okçular da işte tavana okları saplayabilmiş.

5. San Luca Kilisesi’ne giderken 666 tane kemerin altından geçilmesi. Bu haliyle de 3,8 km ile dünyanın en uzun kemeraltısı (porticosu) oluyor.

🏀Virtus Bologna Ticket
⛓️https://www.virtus.it/en/ticketing/
Estimated Ticket fee 50€ – 130€*
Virtus Bologna maçına herkes bilet alabiliyor. Üyelik kartı zorunluluğu yok. Eğer bilet alma isteğiniz varsa acilen alın çünkü sınırlı bilet çok kısa sürede bitiyor ve biletler gerçekten Avrupa’nın zirvesinde.

🚌 Otobüslü Şehir Turu ( Red Bus Tour ) ****
⛓️https://cityredbus.com
1 day €16
2 day €23

🚌 San Luca Express ( Red Bus Tour ) ****
⛓️https://cityredbus.com
1 day €10