Mart 2, 2024

🇬🇷 ATİNA – Olimpiyatların ve Demokrasinin doğduğu Beyaz Şehir

🇬🇷 ATİNA – Olimpiyatların ve Demokrasinin doğduğu Beyaz Şehir

ATİNA, Mitolojik hikayeler ve insanlığın varoluşsal sürecinin sorgulandığı, Sporun doğuşuna şahitlik etmiş kadim Beyaz şehir.

ATHENS / 2023, ŞUBAT

#dünyayısporlagez ‘de durağımız Atina. Şehrin mitolojik hikayesinde; şehrin tanrısı kim olacağı belirlenmesi gerekir. Bütün tanrılar bir araya gelirler. Çeşitli yarışmalar sonucunda iki tanrı kalır. Bu iki tanrı Poseidon ve Athena’dır. Tanrılar bu şehre en büyük hediyeyi verecek olanı şehrin tanrısı seçeceklerini belirtirler. Poseidon üç başlı mızrağını yere vurur ve yer yarılarak bir at ortaya çıkar. “Bu evcil bir attır, insanı yorulmadan istediği her yere götürür, onun yüklerini taşır.” der. Bütün tanrılar büyülenmiştir bu hayvan karşısında. Athena ünlü mızrağını yere saplar ve bir filiz çıkar ve büyür büyür çok güzel bir zeytin ağacı olur. “Bu Zeytin ağacıdır. Zeytini insanlar yiyebilirler, yemeklerine katabilirler. Yağını yapıp, yakarlar, geceleri aydınlatırlar. Yemeklere dökerler, çok güzel lezzetler elde ederler.” der zeki tanrıça. Hepsi tebrik eder Athena’yı, artık şehir ona aittir.

Olympiacos – Anadolu Efes maçı için gezdiğimiz Atina’nın spor güzelliklerini de gezdik, anılar biriktirdik ve paylaştık.

Tripadvisor ‘daki Atina ve Spor yorumlarımız için tıklayınız
✈️ Havaalanı Ulaşımı

Atina şehir merkezine yaklaşık 33 km uzaklıktaki Eleftherios Venizelos Havalimanı’ndan merkeze ulaşmak için Otobüs (5.5 Euro), Metro (9 euro) ve taksi (36 euro) seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

🚎 Atina Şehiriçi Ulaşımı

Atina’da şehir içi ulaşım için metro, tramvay ve otobüs bulunuyor. Toplu taşımayı OASA isimli şirket işletiyor.

Atina’da 3 metro hattı var. Sabah 5.30 – gece 00.30 arasında çalışıyor. Cuma ve cumartesi günleri ise 02.30’a kadar seferler devam ediyor.
Metro 1 Pire
Metro 2 (Kırmızı) Anthoupoli – Eliniko
Metro 3 (Mavi) Havalimanı hattı ancak şehir içi hat olarakta kullanılıyor. Eğer şehir içi olarak binip havaalanına gitmeye çalışırsanız cezası var. Havaalanı durağındaki turnikelerden çıkamıyorsunuz.

Tramvaylarla sahil şeridine inebilirsiniz.

Otobüsler bizdekilerden hayli farklı. Elektrikli otobüsler var. Ancak bu otobüsler elektrik motorlarından değil elektriği şehrin tüm yollarında göreceğiniz yolun üzerinden geçen tellerden almaktalar.

🎫 Atina Şehiriçi Ulaşım Bilet fiyatları
90 Dakika Geçerli Bilet: Tam: 1,20€ – İndirimli: 0,50€
1 Günlük Bilet: Tam: 4,10€ – İndirimli: Yok
5 Günlük Bilet: Tam: 8,20€ – İndirimli: Yok
3 Günlük Turist Bileti: Tam: 20€
Şehri tur otobüsleri ile gezmenin iki yolu var.

Turistik Gezi Otobüsleri

Şehri tur otobüsleri ile gezmenin 4 yolu var. Biz her zamanki gibi ilk 2 gün bu otobüsleri kullanarak şehrin röntgenini çekiyoruz. Ardından etap etap yürüyerek gezmeye başlıyoruz.

Çokça şehir gezdik ancak 3 hop on hop of firmasının olduğu bir şehir ilk defa görüyoruz.
Bunun nedenini sorduğumuzda Atina’nın yaz aylarında 6 milyon turist’i ağırladığını öğrendik.
Bu yazımızda Tur otobüslerinin renklerini ve bize göre olumlu olumsuz yönlerini aktaracağım.
Tümünde geçerli bazı özellikler var.

– 2 gün / 48 saat / +1 gün olarak satılıyorlar. Aslında 2 gün olarak satıyorlar.
– En az 3 hatları var. Atina şehir içi / Pire / Sahil ve Plajlar

🚍Citysightseeing
– Tüm Dünya’da olduğu gibi burada da kırmızı renkli.
🎫 2 günlük 25 Euro / 3 günlük 30 Euro
– Atina Hattı 90 dakika, Pire Hattı 90 dakika, Sahil-Riviera Hattı 120 dakika
– 15 dakikada bir otobüs geleceği söylense de maalesef değil. 30 dakika olarak planlayın.
– Ücretsiz Wifi var. Bir bardak yunan birası ikramları var.
– Otobüslerin nerede olduğunu görebiliyorsunuz.
– Türkçe dil seçeneği mevcut
– Hatlar; Atina Şehir içi / Pire / Sahil-Riviera Hatları yaz kış her gün düzenli olarak çalışıyor.

🚍Athens Open Tour – Firma adı Grey Line
🎫 2 günlük 24 Euro / 3 günlük 25 Euro
– Atina Hattı 90 dakika, Pire Hattı 90 dakika, Sahil-Riviera Hattı 120 dakika
– Türkçe dil seçeneği mevcut
– Hatlar; Atina Şehir içi / Pire / Sahil-Riviera Hatları yaz kış her gün düzenli olarak çalışıyor.

🚍Sights Of Athens
– Tüm Dünya’da olduğu gibi burada da kırmızı renkli.
🎫 2 günlük 20 Euro / 3 günlük 22 Euro
– Atina Hattı 90 dakika, Pire Hattı 90 dakika, Sahil-Riviera Hattı 120 dakika
– Bu turlar dışında müzeler için combo turlarda var.
– Ücretsiz Wifi var. Bir bardak yunan birası ikramları var.
– Türkçe dil seçeneği mevcut

🚂 Atina Happy Tram Tour
Atina şehir çeperinde hızla tur yapmak isteyenler için Happy Tour en iyi seçenek. 40 dakika sürecek turun ücretleri;
Grup 4 Euro / Yetişkin 5 Euro / Çocuk 3 Euro
🎫 Yetişkin: 5 € / Çocuk: 3 € / Grup : 4 €

 

🏛️ Acropolis, ἀκρόπολις

Türkler tarafımızdan baktığımızda hikayesi ilginç. Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’u fethi ardından 1458’de Atina’yı fethediyor. Parthenon bir camiye dönüştürülüyor. 17. Yüzyılda, Acropolis bölgesinde yaşayan Türkleri bombalamaya çalışan Venedik gemileri Parthenon’un neredeyse tüm orta kısmını yokediyor.

Aslında Osmanlı hâkimiyetindeyken Atina, iktisadî yönden gelişme göstermiş ve özellikle şarap, zeytinyağı, bal üretimi ile koyun yetiştiriciliği başlıca ekonomik faaliyetleri geliştirmiş.

Akropolis sanatı birçok afetten sağ kurtulmuş olsa da İngiltere Büyükelçisi Lord Elgin’in girişimi ile Yunanistan’dan İngiltereye kaçırılmış. Efes’de Bergama’da olduğu gibi.

Osmanlı korumuş kollamış ancak zararı yine Yunanistan’ı her daim sömüren Batı’dan yemiş. Ve Fatih tekerrür etmiş, etmiş, etmiş.

🎫 Akropolis Biletleri için tıklayınız

 

🏟️ Panathinaiko Stadyumu, Παναθηναϊκό στάδιο, Panathenaic Stadium

Sporun içinde olan tüm paydaşların, Atletizm’in doğduğu yer Atina’dan başlaması gerekli.

MÖ 329 da Tanrıça onuruna düzenlenen Panethenaik Oyunlarında kullanılmakta olan stad, dümdüz bir ovada bulunan iki tepenin arasına konuşlanmış doğal seyircili izleme alanı. 140 yılında 50.000 kişi kapasiteli olmuş.

Modern Olimpiyat Oyunlarının ilki olan 1986 yaz olimpiyatlarının açılış burada yapıldı ve çok ilgi çeken bu organizasyonun 4 yılda bir düzenlenmesine karar verildi.

VIP tribün veya Loca olarak adlandırılan bölümleri adamlar o dönemden ayırmışlar. Yarışmaları daha iyi izleyebilmesi için maraton orta bölümün ön sırasında kral ve kraliçenin koltukları bulunuyor.

İçinde müze ve olimpiyat ürünleri satılan bir mağazada bulunuyor ve gerçekten Dünya üzerinde başka yerde bulunamayacak parçalar var.

Atina’da tur otobüslerinde dahil “Türkçe” dil seçeneği mevcutken, Politika burada da karşımıza çıkıyor ve resmi kurumlarda, müzelerde kesinlikle Türkçe dil seçeneği mevcut değil.

Şöyle örneklemek istiyorum; bu statta 14 dik seçeneği mevcut. Arapça hatta Brezilyaca dahi var. Bunu gişe görevlisine sordum ve ık mık etti, birşey diyemeden iki kolunu yana açtı.
Sonra dedi ki; ben Trabzonluyum. Babam Trabzondan gelmiş.

Dünya, siyaset ile hiçbir şey kazanamayacak.
Savaşlar, açlık, mali dengesizlik politik hatalar kaynaklı. Yunanistan’da Türk asıllı çok Yunan var. Hepsi geçim derdinde. Kimsenin savaşla, kinle, düşmanlıkla işi yok. Bizim cenahta da birçok yunan asıllı insanımız var.

*Hatıra müzesinde satış yapılıyor ve olimpiyatlar için üretilen bu ürünleri başka hiçbir yerde bulma şansınız yok.

🎫 Bilet ücreti €10 (indirimli €5)

 

🗽Marathon Heykeli, Pheidippides, Φειδιππίδης

Olimpiyatların, bir savaşla başladığını biliyor muydunuz?

Bu heykel ve Marathon 3 başlık altında anlatacağım ve üçüde çok ilginç konular.
1.İlkinde Marathon’un aslında bir savaştan gelişi.
2. İngiltere’nin şımarıklığı ile Marathon mesafesine müdahale
3. Heykelin bir Türk işadamının villasına konuşu

Atina yakınındaki Marathon Ovasında, MÖ 490 ‘da işgalci Perslerle Atina kuvvetleri arasında muharebe gerçekleşir. Sayıca kuvvetsiz Atina birlikleri muharebeyi kazanınca zafer haberini vermek için Atina’ya bir ulak gönderilir. Pheidippides adındaki bu orijinal Marathon koşucusu iki günden daha kısa sürede engebeli arazi şartlarında Atina’ya kadar hiç durmadan koşar. Ve zafer müjdesini verdiği anda da yere düşüp ölür.

İşte bu camdan heykel Pheidippides.

Bu olay atletizm’in yarışma boyutuna dönüşümünün ve Olimpiyat oyunlarının başlangıç noktası sayılıyor.

1986’da Modern olimpiyatlarda Marathon koşusu mesafesi ulak Pheidippides’in Marathon savaş alanından Atinaya kadar olan mesafe yani 42.195 metre olarak belirlenmişti. Bunun bilimsel bir anlamı yok, tamamen savaş alanı ile Atina arası mesafe. Burada İngiltere yine devreye giriyor.

İngiltere’nin şımarıklığı, 1908 Olimpiyatlarında maraton, Londra’da Windsor kalesinden yaklaşık 24 mil uzaklıktaki White City Stadyumu’na koşulacaktı. Ancak Kraliçe Alexandra’nın bir fikri vardı. Kraliçe Alexandra yarışın sonunu stadyumdaki locasından seyredecekti. Ama çocuklarının ve torunlarının da yarışın başlangıcını seyretmelerini istiyordu.

Böylece başlangıç çizgisi Alexandra’nın ailesinin pencereden izleyebilecekleri Windsor Şatosu’nun bahçesine çekildi.

Londra maratonu böylece 26 mil ve 385 yarda olmuştu. Bu küçük bir ekleme sayılırsa da yarışı başta götüren 23 yaşındaki İtalyan Dorando Pietri için hiç de öyle sayılmazdı.

Pietri, stadyuma girdikten sonra bitiş çizgisine 100 yarda kala yere yığıldı. Seyirciler bağırmaya ve Kraliçe Alexandra heyecanından şemsiyesini yere vurmaya başladı. Pietri güçlükle doğruldu, bir-iki adım sendeledi, sonra yine düştü. Amerikalı John Hayes kendisini geçecekken Pietri’nin İtalyan arkadaşları bitkin yarışçıyı yakalayıp bitiş çizgisine taşıdılar.

Bu şimdiye kadar yapılan maratonların en dramatik olanıydı. Pietri son metreleri tek başına koşmadığı için diskalifiye edildiyse de, Kraliçe Alexandra gösterdiği çaba için kendisini altın bir kupayla ödüllendirdi. Kraliçe yarışın başlangıcını izlemeleri için ailesine saraydan çıkma izni vermiş olsaydı, Pietri tükenmesine neden olan o son metreleri koşmak zorunda kalmayacaktı.

Maraton mesafesi çeşitli değişikliklere uğradıktan sonra Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu 1921’de Londra Olimpiyat maratonunun mesafesini -26 mil ve 385 yarda- resmen kabul etti. Bu nedenle bir daha maratonun o en güç gelen son dakikalarını koşar ya da izlerseniz aklınıza o kahraman Yunanlı koşucu değil, kaprisli kraliçe gelsin.

Konunun marathon ile ilgisi olmayan ancak duygusal bir yönüde Heykelin tasarımcısı ve ustası Kostas Varoços Heykeli Marathon’a olan ilgisi nedeniyle yapıyor ve Atina belediyesine 1 milyon Euro’ya satıyor.

Bir Türk iş adamı 3 metrelik aynı heykeli talep ediyor. Heykeltıraş Varoços, bir dergiye verdiği roportajda ‘Dromeas 2’yi Türk iş adamı için yapmasını şöyle anlattıyor: “Beni telefonla aradı. Yunanistan’ı sevdiğini ve Atina’ya bir ziyareti sırasında Dromeas’ı görüp hayran kaldığını söyledi. Kendisi için de bir ‘Dromeas’ yapmamı istedi. Hiç öyle bir niyetim yoktu. Ancak, eserime duyduğu hayranlığını ve sanata düşkünlüğünü görünce ikna oldum.”

Heykeli Atina’da görüp beğendiğini söyleyen Türk iş adamı, heykeltraş’a ulaşarak minyatürünü villasının bahçesine diktiriyor.

 

🏔️Likavittos Tepesi,Lycabettus, Lycabettos, Lykavittos, Λυκαβηττός 🚡Füniküler

Mitolojiye göre tanrıça Athena’nın kızgın olduğu bir anda fırlatmış olduğu taş oluşturmuş Likavittos tepesini. Bir rivayete göre de Atina’da bulunan ve yerleşimden uzak son yer olduğu için kurtların burada bulunduğu için bu tepenin ismi Kurtlar Tepesi olmuş. (lycos=yunancada kurt)

Atina’nın en yüksek tepesi . Özellikle sunset zamanı müthiş bir fotoğraf veriyor çünkü Acropolis tarafından batıyor güneş. Mitolojik olarak şu olmuş bu olmuş gibi bir durumu yok ama bence en önemli tarihi Bon Dylan, Black Sabbath, Nick Cave, Bjork, Pet Shop Boys, Deep Purple, Placebo, Radiohead, Faithless, Prodigy ve Scorpions konserlerinin burada düzenlenmesi.

Yürüyerek çıkmak mümkün olduğu gibi Füniküler hattıyla’da çıkılabiliyor.
Fünikülere ulaşana kadar 200 basamak çıkmanız gerekiyor. Bu nedenle taksi kullanabilirsiniz.
Seferler 30 dakikada bir karşılıklı.

🎫 Tek yön €7 – Gidiş-dönüş €10

 

🏀🏟️Dostluk ve Barış Salonu, Peace and Friendship Stadium, Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας

Olympiacos taraftarı Pire ağırlıklı ancak Atina’dan da çokça taraftara sahip ve evleri burası.
Yunanistanda basketbol birinci spor. Taraftarı maçın çok içinde.

Maç sonrası günde, spor gazeteleri tam sayfa, siyasi gazeteler ise ana sayfada küçük bir habere yer veriyor. Bizden farklı yani.

12.000 kişilik olimpiyat salonu SEF. 1985 yapımı eski bir salon ve 12000 kişiye rağmen saha içine etkisinin zayıf olduğu söylenir oyuncular tarafından. Çünkü atletizm pisti olması dolayısıyla saha ile tribün arası uzak. Tavana ses izolasyonu için panellerde koydular ancak pek işe yaramışa benzemiyor.

🎫Bilet konusuna gelince önce sitelerinden bir üyelik açmanız gerekiyor. Deplasman takımı olarak örneğin Valensiya veya Zenit taraftarıysanız hiçbir sorun yamazsınız ancak Avrupa basketbolu ağırlıklı sıcak kanlı ve basketbol bilgisi üst düzey taraftarlarsanız size zorluk çıkarılacak unutmayın.

Anadolu Efes Spor Kulübü organizasyonuna ve özellikle Elif hanım’a tüm katılımcılara gösterdiği ilgi ve bildirimlere teşekkür ederiz.

🚌Salon Atina’ya 10 km mesafede ancak Pire şe. Şehir merkezi olan Monastraki’den Metroyla M3 hattından gidilebiliyor. 1.20 euro tek yön ücreti var. Durak adı Faliro.

Taraftarı olduğunuz kulüp ile gitmek isterseniz zorlukları var. Daha sonra yazacağım.

🚭 Atina’da içeride sigara içilmesine izin yok. Hiçbir yerde. Bar, disko, cafe, spor salonu, otel, hiçbir yerde. Ancak salonun en iyi yanı bu. Ancak bu duruma gelinmesinin bir sebebi var, 2015 OECD raporuna göre Yunanistan sigara içimi konusunda Dünyada ilk sırada. Her 100 yunandan 40’ı sigara içiyor. Fransızların “Türk gibi sigara içmek” tabirini komşuya kaptırdığımız için çok memnunuz.

🍺 Alkol satışı; İşte Avrupa’da her yerde serbest bizde neden değil vb. Barış ve Dostluk Salonunda kesinlikle alkollü içki yok. Çünkü geçmişte yaşanan birçok olay bu kararı almalarına neden olmuş.

🎫 Olympiacos Maç Bileti için tıklayınız
Siteye girince önce üyelik kısmını doldurmanız gerekiyor.
Merak etmeyin Türk ziyaretçilerde üyelik açabiliyor. 3 yıl önce maalesef yapamıyorduk.
Ortalama bilet fiyatları  20€ – 80€

🔴Olympiacos Atina takımı olarak bilinir ancak Pire takımıdır. Bu nedenle arkasında Pireaus yazar. Atina takımları ise Panathinaikos ve AEK dır. Pire, Kifisia ve Atina bizdeki iller gibi düşünülmelidir. Ancak metro hatları dahi aynıdır. Garip bir sistem.

🔴Olympiacos ‘un lakabı “Hamsiler”. Öyle ki, Selanik’teki maçta Paok taraftarları Olympiakos yedek kulübesine kilolarca hamsi dökerek maçın tam bir saat geç başlamasına yol açtı.

🎁Fun store adı Red Store. Olympiacos Stadı olan Karaiskaki Stadının altında büyük bir red store var. Aynı zamanda 120 metre ileride sadece Basketbol store’u var. Her gün açık. Ayrıca Monastraki’de her iki branş ürünlerinin satıldığı bir Restore daha var.

 

🏀Slam Dunk Basketbolseverler için müthiş bir alışveriş mağazası

Merdivenleri Avrupa’nın efsanevi sporcularının fotoğrafları ile çıkıyorsunuz. İlk katta parke zemin üzerinde basketbol alışveriş alanı. İkinci katta aynı şekilde. Üst katta basketbol dövmecisi ve etkinlik alanı var.

Basketbol’u yaşam biçimi kabul edenler için İşte SLAMDUNK by Sneaker10’u yaratmışlar. B-ball severler için 1 Numaralı Varış Noktası!

Mağazanın bulunduğu Ermou 37 & Fokionos 5’te çekim yapmaya hazırlanın. Burada Nike, adidas, Ness, Jordan, Converse, Under Armour, Puma, Reebok, Spalding, Hyperice gibi en iyi markaların ve en seçkin ve özel koleksiyonların basketbol kıyafetlerini, ayakkabılarını ve aksesuarlarını bulacaksınız.

 

🥳Atina’da gece hayatı

Atina’da en çok göreceğiniz kelimelerden biri Taverna.
Ancak bizdeki türde değil. Onlarınki biraz daha Restaurant anlamında.
Bizdeki tavernaları karşılayan kelime ise Bouzouki’s.
Genel olarak toplandıkları cadde ise; Iera Odos

Bouzouki mekanları için tıklayınız.

 

☕️Türk Kahvesi vs Yunan Kahvesi

74 Kıbrıs barış harekâtından gelen süreçte hırslarını alamayıp Türk kahvesini de almak istemişler.
Ancak oradaki arkadaşlarda kabul ediyor orijinalinin Türk Kahvesi olduğunu. Mokka diye bir cafelerinde kumda kahve var.

Cezvenin yunanca adı ibrik 🙂 Kahveyi getirdiklerinde tek fark cezveden çok küçük bir miktarını fincana döküyorlar ve öyle servis ediyorlar.

 

Yazının sonuna Bülent Ecevit’in Türk – Yunan şiirini eklemeden edemedim.

Yazının sonuna Bülent Ecevit’in Türk – Yunan şiirini eklemeden edemedim.

sıla derdine düşünce anlarsın Yunanlıyla kardeş olduğunu,
Bir rum şarkısı duyunca gör, gurbet elde istanbul çocuğunu,

Türkçenin ferah gönlünce küfretmişiz, olmuşuz kanlı bıçaklı,
Yine de bir sevgidir içimizde, böyle barış günlerinde saklı

Bir soyun kanı olmasın varsın damarlarımızda akan kan,
İçimizde şu deli rüzgâr, bir havadan,

Bu sudan bu tattandır ikimizde de günah,
Bütün içkiler gibi zararı kadar leziz,
Bir iklimin meyvasından sızdırılmış,
Bir içkidir kötülüklerimiz,

Aramızda bir mavi büyü, bir sıcak deniz
Kıyılarında birbirinden güzel, iki milletiz

Bizimle dirilecek bir gün Ege’nin altın çağı
Yanıp yarının ateşinden, eskinin ocağı

Önce bir kahkaha çalınır kulağına
Sonra rum şiveli türkçeler
O, Boğaz’dan söz eder
Sen rakıyı hatırlarsın

Yunanlıyla kardeş olduğunu,
Sıla derdine düşünce anlarsın

Londra, 1947

 

TURKISH-GREEK POEM

You become aware when you feel homesick
That you are brothers with the Greek;
Just look at a child of Istanbul
Listening to a Greek epic.

We’ve sworn at each other
In the free manner of our language.
We’ve drawn knife on blood
Yet a love lies hidden in us
For days of peace like these.

What if in our veins
It were the same blood that flows?
From the same air in our hearts
A crazy wind blows.

So generous like this rain
And warm like the sun.
The armfuls of goodness of spring
That surge from within.

Our hostility is like a drink
Distilled from the fruit of the climate
As harmful and as tasteful as any drink.
From this water from this taste have we sinned.

A blue magic between us
And this warm sea
And two peoples on its shores
Equals in beauty.

The golden age of the Aegean
Will revive through us
As with the fire of the future
The hearth of the past comes alive.

First a merry laughter comes to your ear
Then some Turkish with a Greek accent.
Nostalgic about the Bosporus
And you remember the Raki*.

It is when you are homesick
That you recall you are brothers with the Greek.
London 1947

 

Bir sonraki Atina gezimizde anlatacaklarımız

-Olimpiyat Stadı
-OAKA Salonu
-Olimpiyat Müzesi
-Karaiskakis Stadyumu
-Olimpiacos Müzesi
-Pire şehri ve limanı
-Balık pazarı içindeki küçük restaurantlar
-Vedat Milor’un en iyi balık restaurant’ı
-Ermou caddesindeki spor mağazaları
-Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi