Mart 1, 2024

🇫🇷 LYON / Asvel-Fenerbahçe / Asvel-Hatay

LYON – Fransa Gastronomi Merkezi

LYON Fransız mimarisinin tipik bir örneği. Küçük bir şehir olan Lyon ile spor gezileri yapılabilir mi?

LYON / 2021, ARALIK

#dünyayısporlagez ‘de durağımız Lyon, Fransa’nın gastronomi alanında dünya çapında nam salan şehri. Roma İmparatorluğu dönemine dayanan ve pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan Lyon; adını aslan anlamında gelen “lion” sözcüğünden almıştır. Ünlü futbol takımı Olympique Lyon ile de ön plana çıkar.

Fenerbahçe kafilesi ile geldiğimiz Lyon’un spor güzelliklerini de gezdik, anılar biriktirdik ve paylaştık.

Lyon’da tipik Fransız şehrileri gibi bölgelere ayrılmış. 9 bölgeden oluşan şehirde; 2. ve 5. bölgeler turistik mekanlardır. Ancak benim tercihim 1. ve 4. bölgeler. Croix-Rousse tepesine Tram Tour ile çıkıp aşağı yürüyerek iniş paha biçilemez.

Tripadvisor Lyon yorumlarımız için tıklayınız

Şehri tur otobüsleri ile gezmenin iki yolu var.
🚍Lyon City Tour Bus

🚂 Lyon Tram Tour

Lyon şehir çeperinden ziyade görülecek yerler sokak aralarında. Bu nedenle Tram Tour en iyi seçenek. Tavsiyem şu, tepeye tram ile çıkın ancak Murat des Canuts binası önünde inin ve tepeden aşağıya kadar geze geze gelin.

Renkli merdivenleri, Lyon halkının yaşamını görerek ve yerel cafeleri dolaşa dolaşa inin. Escalier Mermet olarak adlandırılan merdivenlere mutlaka gitmelisiniz. Bu turda görmeniz gereken yerler;

🌇 Fresque des Lyonnais
🌇 Mur Des Canuts

🎫 Lyon Tram Tour Bileti için tıklayınız
Adult: 10 €
Kid: 6 €
Family (2 adults + 2 children) : 23 €

🔔 Basilique Notre Dame de Fourviere
Görkemli bir yapı. Lyon’u tepeden gören bir konumda. İster yürüyerek çıkın isterseniz araçla isterseniz Finiküler ile. Görkemi bir yana Tavan işlemelerine hasta oldum. Müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehre dönüşte yürüyerek, geze geze, tipik fransız cafelerine gire çıka inmenizi tavsiye ederim.

🏬 Shopping Center – Confluence
Şehirde iki büyük alışveriş merkezi var. Confluence shopping mail çok temiz, elit ve sağlam markaların bulunduğu yer. Şehir merkezinden yürüyerek veya tram hattından rahatça gelebilirsiniz. Lyon Apple mağazası burada. Tam free ile alım yapmak istiyorsanız bu Lyon Apple’dan yapılabilir.

🏛️ Musée des Confluences
insanlığın ve yaşam tarihinin hikayesini anlatıyor. Sergi döngüsü büyük evrensel sorularla başlıyor, insanlığın kökenini ve kaderini sorgulatıp, insanın yaşamdaki yerini keşfetmesi ile sonlanıyor.

🎫 Lyon Confluences Müze Biletleri için Tıklayınız
Full price adult: €9
Adult concession: €6
Young working people (18-25): €5
Young people under 18 and students under 26: free

🚃 Funiculaires de Fourviere
1862’de yapımı tamamlanmış olan füniküler hattı, Fourviere tepesine 2 hattan çıkıyor. Fourviere tepesi tüm şehre hakim. Basilica burada. 
Her şehirde olduğu üzere patika yol ile çıkılabilse de ziyaretçiler için kolay ve nostaljik yolu füniküler. 
Tek yön 1.80 Euro ücreti var.

ASVEL FEMENIN – HATAY

🏀🏟️ Salle Mado Bonne Arena (Asvel Kadın Takımı Salonu)
Asvel – Hatay maçı için Salle Mado Bonnet’teyiz. 
Asvel Erkek ve Kadın Basketbolunun maç salonları ayrı. Fenerbahçe gibi düşünebilirsiniz. Kulüp sahibi aynı, Tony Parker. 
Kadın takımının salonu şehir merkezinde. Neredeyse tüm koltuklar kombine. Yüz kadar bilet satılıyor ancak deplasman takımı ile gidiyorsanız mutlaka kulüp yetkilileri ile iletişime geçmelisiniz. 
Lyon bölgesinin basketbolseverler halkı sempatik ve enerjik bir şekilde kulübünü destekliyor.

🎫 Asvel Femenin Ticket Link
Estimated Ticket fee 7€ – 14€

ASVEL – FENERBAHÇE BEKO

🏀🏟️ Astroballe (Asvel Erkek Takımı Salonu)

Öncelikle tam bir şehir takımı Asvel. Taraftarı maçın çok içinde değil ancak takımlarını destekliyorlar. Kulüp sahibi ünlü NBA yıldızı Tony Parker.

⚠️5556 kişilik küçük ve eski bir salon. Eski konusuna dikkat çekeceğim çünkü bilet bulmayı zorlaştırıyor ve bilet ücretini arttırıyor.

🎫 Bilet konusuna gelince diğer takımların sistemine göre hayli zor. Fenerbahçe Basketbol organizasyonu ekibi olmasaydı bilet bulabilmemiz çok zordu. Mutlaka Fenerbahçe Basketbol ekibine mail ile ulaşın. Hassasiyetleri ve yönlendirme için Egemen bey’e teşekkür ederim.

🎫Asvel Lyon Ticket
Estimated Ticket fee 20€ – 80€

🚌 Salon şehir dışında. Şehir merkezinden Metroyla gidilebiliyor ancak aktarma yapılması gerekiyor. Hat aynı zamanda havaalanına da gidiyor.

🇹🇷 Türk insanı yurdunu her daim özler. Almanya’da daha yoğundur ancak yoğun olan diğer bir ülkede Fransadır. Türk takımlarını yalnız bırakmıyorlar.

🎁 Fun store game Günleri var. Ancak şehirde hiçbir satış dükkanı yok. Fun store’da ise sadece Forma ve top var. Eğer anahtarlık, yaka ipi vb küçük şeyler almak istiyorsanız hüsrana uğrayacaksınız. Yine de görevlilere sorun, sizi mağdur etmek istemiyorlar. Bireyler çıkabilir. Bu arada Hard Rock Cafe alanındaki bardaklar kulüp logolu. Evet depozitolu. 2 euro depozito ödüyorsunuz alırken. Bunu hediyelik almış gibi düşünün, evet 2 Euro’ya Asvel ve Hard Rock Cafe logolu bardak sert plastik aldınız…

🚬 içeride sigara içilmesine izin veriliyor ve bu içmeyenler için iğrenç bir durum. Alerjik astımı ve duman alerjisi olan ben için çok kötü bir durumdu.

🍺 Bu konuda soru geliyor, bende artık belirtmeye karar verdim. İşte Avrupa’da her yerde serbest bizde neden değil vb. Lyon’un bu konuda sponsoru Hard rock cafe. Alkollü bira var. Diyeceksiniz ki bira işte alkolsüz olur mu? Evet var. Zamanla paylaşacağım. Avrupada spor alanlarının tümünde alkollü içki satışı olmayabiliyor. Yerel kanunlar yüm avrupada aynı değil.

Bir yanıt yazın